projektowanie stron www
pozycjonowanie stron SEO, tworzenie stron, projektowanie stron

User experience – jak zaprojektować stronę www?

  • Post category:blog
Wyobraź sobie, że szukasz jakiejś informacji w internecie. Dzień jak co dzień – myślisz. Wpisujesz frazę w wyszukiwarkę, klikasz pierwszy link, przechodzisz do strony. Przewijasz, czytasz i chcesz więcej informacji. Zaczynasz rozglądać się po ekranie w poszukiwaniu nawigacji. Szukasz menu, ale nie ma go ani na górze strony, ani po bokach, ani nawet skrótu na dole. Pozostaje Ci tylko podziwiać piękną grafikę i przekonujące teksty. Co robisz? 
Większość z nas szybko się podda i przejdzie dalej. Nawet najpiękniejsza grafika czy najlepsze teksty nie wystarczą, by strona internetowa spełniała swoje zadanie. Strona musi być „po coś” i „dla kogoś”.

Z tego tekstu dowiesz się:
czym jest User experience i kim jest UX designer,
jakie praktyki User experience możesz wykorzystać na swojej stronie www,
gdzie szukać informacji i skąd uczyć się o User experience.

Grafik czy User experience Designer?

UX to skrót od User Experience, czyli doświadczenia użytkownika. UX designer zajmuje się projektowaniem tych doświadczeń. Samo słowo „projektowanie” może być tutaj mylące, ponieważ nie oznacza wcale tworzenia layoutu czy grafiki. Co zatem robi UX designer?

Bada potrzeby przyszłego użytkownika strony i proponuje takie rozwiązania, które czynią ją użyteczną i łatwą w obsłudze.

To tak w skrócie. Praca UX Designera opiera się głównie na badaniach, wiedzy z psychologii i socjologii. Warto wiedzieć, że UX Designer nie pracuje sam. Co rusz pojawiają się nowe role, które są istotne dla projektowania doświadczenia użytkownika. Mamy więc UX Researchera, UX Writera, programistów i oczywiście UI Designera, czyli tego odpowiedzialnego za grafikę (z ang. User Interface). Bardzo fajnie poszczególne role przedstawił Bartosz Jurkowski podczas konferencji Element Talks w 2017 roku: 

Niektóre serwisy budują całe zespoły, tak się dzieje w przypadku Facebooka, Canvy czy naszego rodzimego Allegro. Jak widzisz, sam wygląd strony jest w tym procesie niczym wisienka na torcie.

więcej dowiesz czytając całość artykułu z bloga, tutaj link 

Informacje pochodzą z bloga firmy cyber_folks, która jest również naszym Partnerem.