Co to jest certyfikat SSL?

  • Post category:blog
twojastrona, pozycjonowanie stron www

Niezależnie od tego czy prowadzisz własny biznes w internecie, czy przesyłasz na serwer prywatne pliki, albo administrujesz blogiem poświęconym Twojej pasji – dane, które przetwarzasz, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Jednym z najlepszych sposobów na podniesienie wiarygodności witryny i jej odporności na włamania albo wycieki danych jest posiadanie odpowiedniego certyfikatu SSL.

SSL (Secure Socket Layer) to nazwa protokołu sieciowego, który szyfruje przesyłane dane przy wykorzystaniu różnej długości kluczy, na przykład 128 lub 256 bit – im dłuższy klucz, tym trudniej odszyfrować przesyłane dane. Prawdziwość i skuteczność protokołu poświadczona zostaje certyfikatem wystawianym przez renomowane Urzędy Certyfikacji (np. Commodo, RapidSSL). Dla posiadacza certyfikat stanowi gwarancję, że zabezpieczenie, które wykupił, jest w stu procentach efektywne.
„Zwykłemu” użytkownikowi Internetu certyfikat SSL znany jest przede wszystkim jako zielona kłódka widoczna obok adresu strony www w pasku przeglądarki oraz poprzedzający adres ciąg liter „https”, czyli oznaczenia świadczące o tym, że przeglądana witryna jest bezpieczna i wiarygodna.

Jak działają certyfikaty SSL?
Ochrona zapewniana przez certyfikaty SSL realizowana jest na trzech poziomach:

  • Po pierwsze – szyfrowanie danych, czyli zapewnienie ich poufności w trakcie przesyłania
  • Po drugie – integralność, czyli ochrona przed dokonaniem zmian w danych w trakcie ich transferu
  • Po trzecie – ochrona przed pishingiem, czyli przekierowaniem użytkownika na niebezpieczną stronę identyczną z oryginalną witryną

Korzyści z posiadania certyfikatu SSL
Najważniejszą zaletą certyfikatów SSL jest faktyczna poprawa wiarygodności i bezpieczeństwa strony, na której zostały zainstalowane. Certyfikaty SSL znane są ze swojej wysokiej skuteczności, a nakładane przez nie zabezpieczenia uchodzą za praktycznie niemożliwe do przejścia. Do tej pory nie został odnotowany żaden przypadek złamania protokołu SSL.
Posiadanie certyfikatu SSL wpływa pozytywnie na wiarygodność strony. Cerytifkaty SSL są wiarygodne, ponieważ wydają je bezstronne podmioty, a uzyskanie ich wymaga od kupującego certyfikat poświadczenia tożsamości. W efekcie użytkownik odwiedzający stronę www opatrzoną certyfikatem ma gwarancję, że jego dane są bezpieczne.
Dodatkową zaletą posiadania certyfikatu jest podniesienie prestiżu witryny w oczach odwiedzającego. Firmy, które posiadają na swoich stronach certyfikaty bezpieczeństwa, są odbierane jako bardziej profesjonalne i budzą większe zaufanie klientów. W praktyce oznacza to, że instalacja certyfikatu bezpieczeństwa przekłada się na większą liczbę klientów i zwiększenie zysków.

Posiadanie certyfikatu staje się wymogiem
Jeszcze niedawno napisalibyśmy, że instalacja certyfikatu SSL wpłynie pozytywnie na pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarce Google. Dzisiaj posiadanie certyfikatu nie tylko poprawia widoczność strony w wyszukiwarce, ale wręcz jest niezbędne do zaistnienia w jej rankingu. Od 2018 roku Google nie indeksuje stron, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, a większość przeglądarek internetowych blokuje użytkownikom dostęp do nich.
Takie zabezpieczenie ma też duże znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe. Posiadanie certyfikatu SSL jest jednym z wymagań stawianych przez normę wydajności Payment Card Industry Data Security Standard. Bez niego nie jest możliwe korzystanie z niektórych sposobów płatności internetowych, wykorzystujących karty kredytowe.
Podobne ograniczenia nałożył na użytkowników Facebook – strona niezabezpieczona certyfikatem nie może zostać połączona wtyczką z tym portalem społecznościowym. Dlatego, jeśli chcesz zintegrować swój sklep internetowy z Facebookiem, musisz posiadać certyfikat.
Od 2017 roku instalacji certyfikatu SSL wymaga również oprogramowanie WordPress będące podstawą zdecydowanej większości witryn znajdujących się w internecie.

Dla kogo jest certyfikat ?
Posiadaczem certyfikatu może stać się każdy, kto posiada:

  • Gotową witrynę www dostępną pod wybraną domeną,
  • Domenę zarejestrowaną w bazie WHOIS oraz
  • Utworzone w tej domenie konto e-mail, na który przyjdzie wiadomość potwierdzająca zamówienie certyfikatu.

Jeśli spełniasz te trzy warunki, nie ma przeciwwskazań do wystawienia dla Ciebie certyfikatu SSL.
Obawiasz się, że utrzymanie certyfikatu będzie dla Ciebie zbyt drogie? Niepotrzebnie! W zależności od rodzaju certyfikatu, na który się zdecydujesz, możesz mieć go nawet za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Maksymalna kwota, którą zapłacisz to kilkaset złotych. Biorąc pod uwagę korzyści, które przyniesie Ci posiadanie certyfikatu, koszta jego utrzymania nie są wygórowane.
Co istotne Certyfikaty SSL mają charakter uniwersalny, dzięki czemu mogą być wykorzystywane przez wszystkie aplikacje – serwery ftp, pocztę e-mail czy strony www.